Enkeltstart og holdløb

Lørdag d. 7. September er vi klar til årets enkeltstarts- og holdløbkonkurrence.
Dagen starter kl. 9.00 med enkeltstart, man møder op ved maskinhuset på Fjelstervangvej kl. 9.00, her bestemmes løbsrækkefølgen, blandt de fremmødte ryttere, førest start ca. kl. 9.15. Løbet afvikles på klubmester ruten, distancen er en omgang ca. 12 km. Deltagerne bliver sendt afsted med passende interval, det er tilladt at bruge alle former for cykler, deltagere på evt. EL-cykler kan IKKE vinde konkurrencen.
Kl. 13.00 er vi klar til en forhåbentlig hyggelig eftermiddag, hvor disciplinen holdløb skal luftes.
Vi mødes igen på Fjelstervangvej ved maskinhuset, der køres 3 omgange på klubmester ruten. Enkeltstart- og Holdløbet er for ALLE uanset niveau og alder, til holdløbet vil der først blive dannet hold på dagen lige inden start.
Efter Holdløbet er der kaffe og kage i forbindelse med præmie overrækkelsen.
Dagen sluttes af med en hyggeaften.
Efter holdløbet er der fælles hygge kl. 17.00 på Vardevej 125, hos Preben Hansen. Der serveres aftensmad og dessert inc. kaffe. Der kan købes øl, vin og vand, det vil som sidst være til priser hvor alle kan være med.
Aftenen er for alle klubbens medlemmer inc. påhæng, pris pr. deltager er 100,-.
Betaling og bindende tilmelding senest d. 2/9-2019, sker ved overførsel af penge til klubbens konto 7612-1406235 eller MobilePay 61201867 påfør navn + Holdløb.
Man behøver ikke at deltage i cykelløbene for at være med om aftenen, eller omvendt.
Vi håber så mange som muligt vil deltage, for at støtte op om fællesskabet i Kibæk Cykelmotion.
Med venlig hilsen.
Holdløbs udvalget

Comments are closed.